Casual, smart-casual czy formalny?

Zanim dowiesz się, jak nosić elegancki zegarek, należy na początek sklasyfikować rodzaj stroju, jakiemu ma towarzyszyć. W zależności czy jest to styl formalny, casual, czy smart-casual, inaczej powinien wyglądać dobrany do nich czasomierz. Dwie pierwsze stylizacje pozwalają na swobodę oraz nie obowiązują je żadne sztywne ramy. W przypadku stylu formalnego, czyli podczas wszelkich eleganckich uroczystości, a także zawsze kiedy masz na sobie garnitur lub smogking, należy być znacznie bardziej uważnym w doborze zegarka. Podstawowa zasada noszenia eleganckiego czasomierza mówi o tym, że powinien być on uzupełnieniem stylizacji, nie może więc wyróżniać się, lecz harmonijnie współgrać z całością. Kolorystycznie oznacza to, że kolor paska zegarka musi być w tej samej gamie kolorystycznej, co buty oraz pasek do spodni. Dopuszczalna jest przy tym różnica w odcieniach. I tutaj ważna uwaga: w strojach formalnych najlepiej sprawdzą się skórzane paski. Bransolety czy paski gumowe lepiej zostawić na okazje pół-formalne i codzienne. Kolor koperty czasomierza dobrze zaś dobrać do rodzaju spinek od mankietów. Nie trzeba chyba również przypominać o tym, że zwyczajowo zegarki nosi się na lewym nadgarstku. Nie jest to przy tym żaden wymóg formalny, lecz po prostu wygoda - na prawym nadgarstku noszą zegarki osoby leworęczne.

Klasyczne, a przy tym uniwersalne

Jak zatem w praktyce nosić elegancki męski zegarek? Biorąc pod uwagę barwę garnituru, najbezpieczniejsze będą dwie kombinacje kolorystyczne czasomierzy:
- czarny garnitur - zegarek na czarnym, skórzanym pasku, z białą tarczą i srebrną kopertą
- granatowy garnitur - brązowy, skórzany pasek, koperta i tarcza w kolorze złota.
Oczywiście nadal pamiętamy, że muszą one odzwierciedlać kolor pozostałych dodatków do stroju. W pierwszej z wymienionych sytuacji odpowiednie będą zatem czarne buty i pasek oraz srebrne spinki do mankietów. Co do pozostałych cech eleganckich zegarków, to warto zwrócić uwagę, żeby nie były zbyt masywne i grube (musi zmieścić się pod mankietem). Klasa wodoszczelności nie ma tutaj zaś zbyt dużego znaczenia, podobnie jak rodzaj zastosowanego mechanizmu. Wybierając elegancki, męski zegarek warto decydować się na najlepsze marki. Strój formalny wymaga właściwej oprawy, zaś dobry zegarek można bardzo łatwo poznać po precyzji jego wykonania oraz efektownej prezencji. Dobrym wyborem będą czasomierze znanych, sprawdzonych szwajcarskich marek, takich jak choćby Tissot. Nasze propozycje od tej marki, to m.in. Tissot Carsson Premium (srebrna koperta i czarny pasek, rzymskie cyfry na tarczy) oraz Tissot Everytime Swissmatic - obydwa są dedykowane eleganckim mężczyznom i będą świetnie wyglądały jako uzupełnienie czarnego garnituru. Z granatowym garniturem świetnie będą współgrać z kolei np. Tissot Carsson Automatic (brązowy pasek i złota tarcza oraz koperta) i Tissot Classic Dream (brązowy pasek, stalowo-złota koperta).

Ekstrawagancje - nie tym razem

Jak już podkreśliliśmy, zegarki na bransolecie oraz gumowych paskach nie będą prezentowały się stosownie do formalnych stylizacji. Należy pamiętać także o tym, że w tych najbardziej eleganckich strojach (jak np. smoking), im prostszy wygląd zegarka, tym lepiej. Wszelkie zdobienia, skomplikowane mechanizmy lepiej więc sobie odpuścić. Wraz ze wzrostem ilości dodatkowych elementów w zegarku, proporcjonalnie maleje jego formalność. Czy zawsze trzeba trzymać się tych sztywnych ram? Wszystko zależy od sytuacji. W końcu, w dzisiejszych czasach ubieranie czarnych i granatowych garniturów jest zarezerwowane na naprawdę niewielką ilość sytuacji (jak np. ślub), a coraz częściej pojawiają się garnitury szare lub choćby w kratkę. Są one nadal eleganckie, ale jednocześnie nie klasyfikuje się już ich jako formalne. Jakie zegarki do nich nosić? W przypadku szwajcarskich Tissotów można sprawdzić tak oryginalne propozycje jak m.in.: Tissot Chemin Des Tourelles (brązowe pasek i tarcza, złota koperta) oraz Tissot Tradition (brązowy pasek, niebieska tarcza i koperta z różowego złota).